Ziemniaki na polskich stołach goszczą od wieków, mogą służyć jako dodatek lub pełne danie, a sposobów ich przyrządzania nie ma końca. Jednak zapewne każdy z nas usłyszał kiedyś od rodziców „zjedz mięsko, ziemniaczki możesz zostawić”, a powodem tego jest ogólne przekonanie, iż ziemniaki mają mało wartości odżywczych i stanowią same puste kalorie. Nic bardziej mylnego!
Ziemniaki są bogatym źródłem potasu oraz witaminy C, dodatkowo zawierają witaminę A, witaminy z grupy B oraz wiele minerałów. Ponadto są skarbnicą błonnika, który wspiera trawienie oraz zapewnia uczucie sytości. A kalorie? W 100 gramach ugotowanych ziemniaków mieszczą się zaledwie 73 kalorie! Będąc przy temacie ziemniaków, warto wspomnieć o wyciskanym z nich soku, który znalazł szerokie zastosowanie w lecznictwie.
W medycynie ludowej był przede wszystkim wykorzystywany jako remedium na problemy z trawieniem takie jak:
– uczucie ciężkości po jedzeniu;
– zgaga i wzdęcia
– zapalenie błony śluzowej żołądka;
– wrzody żołądka.
Jednak to jeszcze nie koniec! Sok z ziemniaków zabija wolne rodniki, które z kolei mogą przyczynić się do wystąpienia różnego rodzaju nowotworów. Zapobiega również wystąpieniu miażdżycy oraz wielu chorób, których podłoże znajduje się w nieprawidłowym składzie mikroflory jelit. Swoje zastosowanie znalazł również w zabiegach kosmetycznych na włosy oraz twarz. Dzięki swoim właściwościom sok z ziemniaków likwiduje łupież, wzmacnia cebulki oraz przyśpiesza wzrost włosów, ponadto stosowany na twarz rozjaśnia przebarwienia i odżywia skórę.
Przygotowanie i sposób użycia soku z ziemniaków
Aby przyrządzić sok z ziemniaków, należy zaopatrzyć się w 3 obrane surowe ziemniaki i ok. 250 ml wody, dodatkowo przyda się blender bądź sokowirówka. Ziemniaki trzeba pokroić, umieścić w misce i dodać wody, następnie zblendować lub alternatywnie umieścić składniki w sokowirówce – przy użyciu tej metody nie trzeba dodawać wody. Jeśli nie jest się fanem smaku surowych ziemniaków, można do soku dodać odrobiny miodu bądź cytryny. Tak przygotowany sok należy spożywać w ilości jednej szklanki dzienne, najlepiej rozłożonej na trzy tury zażywane przed każdym głównym posiłkiem.